info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Budynki w stylu osiemnastowiecznym

Obecna architektura znacznie różni się od tej, która często spotykana była parę wieków temu. Nowoczesność dotyka nie tylko samej wielkości budynków, które w dzisiejszych czasach sięgają nawet kilkuset metrów, ale przede wszystkim jest zauważalna w stylu budowania. To, co modne było dawniej dziś pozostaje jedynie jako zabytek i atrakcja turystyczna dla turystów i mieszkańców miasta, poznających swoje okolice.

Fasady pasujące do każdego budynku

fasady z Zielonej GóryNiejednokrotnie, spacerując od starej części miasta do tej nowszej, zauważyć można spore różnice w wyglądzie budynków. Stare pałacyki znacznie różnią się od współczesnych domów jednorodzinnych. Poznać to można po fasadach tych budowli, które prezentują zupełnie inne style. Każdy, kto trochę zna się na architekturze zwróci też uwagę na fasady z Zielonej Góry, których wykonanie na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżony do tych starszych o parę setek lat. Można jedynie się domyślać, że są one na nich wzorowane, ale może to też wynikać z oryginalnego projektu wykonanego na zlecenie jakiegoś właściciela. Jest to bowiem popularna praktyka w dzisiejszym budownictwie, zwłaszcza jeśli chodzi o zamożną część polskiego społeczeństwa. Stworzenie fasady na wzór tych, które popularne były kilkaset lat temu wcale nie jest tanie, a już sam projekt może kosztować kilka tysięcy złotych. Należy więc się zastanowić, czy na pewno chce się budować dom na wzór osiemnastowiecznych pałaców, które przykuwają obecnie wzrok swoimi fasadami.

W Zielonej Górze nie trudno jest dostrzec budynki łudząco przypominające te, które budowane były w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Ich architektura oparta jest bowiem na podobnym stylu, który prezentuje się nad wyraz dobrze wśród współczesnych i nierzadko bogatych zdobień.

Budynki w stylu osiemnastowiecznym
Przewiń na górę