info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Co to są wypałki?

Mój brat jest operatorem CNC. Jest to wypalarka plazmowo-gazowa wyposażona w mikrokomputer umożliwiający profesjonalne programowanie do odpowiedniego wycięcia materiału. Bardzo go podziwiam za to, że potrafi z taką łatwością obsługiwać sprzęt, który dla mnie jest czarną magią. Za pomocą tokarki lub frezarki umie wyczarować przepiękne elementy jak i funkcjonalne narzędzia do specjalistycznych sprzętów. Wczoraj wytłumaczył mi znaczenie słowa „wypałka”.

Do czego służą wypałki?

WypałkiKażde nowe elementy powstałe w wyniki toczenia lub frezowania nazywamy wypałkami. Mogą być bardzo małe jak i duże. Przyjmują odpowiednią wielkość i kształt, taki, jaki klient sobie tego zażyczy. Dla doskonałego efektu końcowego stosuje się wypalanie za pomocą plazmy lub gazu. To, jaką metodą będzie cięta nasza blacha zależy od jej długości i grubości. Jeżeli materiał jest wąski ale długi zwykle stosuje się cięcie plazmowe. Dla blaszek szerszych i krótszych przyda się cięcie gazowe. Dobranie odpowiedniej metody to połowa sukcesu, trzeba również wiedzieć jak poprawnie zaprogramować maszynę by stworzyć piękne wypałki. Mój brat specjalizuje się w jednym i drugim wypalaniu blach, więc jest autorem wielu przepięknych, metalowych kształtów. Są one błyszczące i przygotowane do dalszej pracy z nimi. Klienci niejednokrotnie podkreślają fachowe wykończenie elementów i są z tego powodu zadowoleni.

Zawsze uważałam, ze dobry fach w ręku to podstawa. Cieszę, się, że w czasach powszechnej globalizacji wymierania niektórych zawodów znajdują się takie nowoczesne rozwiązania. Obróbka materiałów za pomocą „Computerized Numerical Control” jest połączeniem myśli programistycznej stosowanej do ułatwienia życia tokarzom ze znanymi i sprawdzonymi sprzętami do ręcznej obróbki skrawaniem.

Co to są wypałki?
Przewiń na górę