Soda kaustyczna odnajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzieje się tak ze względu na silną reaktywność chemiczną tej substancji. Wykorzystywana jest w dezynfekcji różnego typu powierzchni, oczyszczaniu ścieków czy chociażby recyklingu surowców. Soda kaustyczna to nic innego jak wodorotlenek sodu.
Zastosowanie sody kaustycznej
Soda kaustyczna radzi sobie świetnie w przypadku walki z różnego rodzaju bakteriami oraz drobnoustrojami. Spotkać możemy się z nią szczególnie w przypadku udrażniania rur. Najczęściej przyjmuje ona postać proszku bądź granulatu. Cały proces polega na wsypaniu sody kaustycznej do odpływu, a po odczekaniu określonej ilości czasu podanym na produkcie, spłukanie dużą ilością zimnej wody. Pamiętać należy, o stosowaniu zalecanej dawki produktu, zbyt duża ilość może bowiem doprowadzić do zatkania przewodów kanalizacyjnych. Ważne jest również wiedza na temat materiału z jakiego została wykonana instalacja. Soda kaustyczna nie może bowiem być stosowana na elementach aluminiowych oraz ocynkowanych. Kolejnym, bardzo często spotykanym zastosowaniem wodorotlenku sody jest odkażanie różnego rodzaju sprzętu technologicznego. Dzięki właściwościom chemicznym soda kaustyczna szybko i skutecznie zwalcza niepożądane drobnoustroje w postaci bakterii oraz grzybów. Pamiętajmy jednak, że ze względu na chemiczne właściwości jest substancją niebezpieczną dla ludzi oraz zwierząt. Podczas pracy z użyciem sody kaustycznej należy zachować wszelkie środki ostrożności oraz stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.
Produkty zawierające sodę kaustyczne możemy spotkać w wielu sklepach budowlanych oraz w internecie. Pamiętając jednak jak bardzo jest to szkodliwa substancja powinna być ona kupowana u sprawdzonych dostawców, których towar pochodzi z zaufanych źródeł. Przewóz oraz przechowywanie sody kaustycznej podlega bowiem regulacjom prawnym.