info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Działanie wentylacji przemysłowej

 

Przepisy BHP wymagają od pracodawców zapewnienia swoim pracownikom właściwych warunków umożliwiających im wykonywanie swoich obowiązków. Coraz częściej w wielu biurach można spotkać klimatyzatory, jednak nie są one niezbędne – koniecznym minimum są natomiast wentylatory, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach firmowych.

Zastosowanie wentylacji przemysłowej

wentylacja przemysłowaJednym z wymagań, jakie stawiają pracodawcom przepisy BHP, jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach służbowych – bez względu na rodzaj wykonywanej w nich pracy. Przyjęło się, że w zakładach firmowych o powierzchni przekraczającej czterysta metrów kwadratowych powinna się znajdować tak zwana wentylacja przemysłowa, czyli odpowiednio dobrane do rodzaju działalności systemy zapewniające dopływ świeżego powietrza do zamkniętych pomieszczeń. Zasadniczo wyróżnić można cztery typy wentylatorów: dachowe, kanałowe, promieniowe oraz ścienne. Jakkolwiek wszystkie z nich doskonale spełniają swoją funkcję, najczęściej spotyka się te ostatnie. Montuje się ja zwykle w górnej części ścian, bezpośrednio pod sufitem, gdzie gromadzi się zazwyczaj ciepłe powietrze, które, będąc lżejszym od zimnego, unosi się ku górze. W ten sposób wentylatory mogą odessać je z pomieszczeń, dostarczając jednocześnie świeżego powietrza z zewnątrz. Co warto podkreślić, wentylacja może regulować temperaturę wpuszczanego do wnętrza budynków tlenu, dzięki czemu utrzymują się w nich doskonałe warunki do pracy.

Dzięki zastosowaniu wentylacji pracownicy mają stały dostęp do dobrej jakości powietrza, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich wydajności. Dlatego właśnie większość pracodawców dba o to, żeby w ich zakładach montowane były najwyższej jakości wentylatory.

 

Działanie wentylacji przemysłowej
Przewiń na górę