info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Gdzie wyrzucić stare farby?

Gdy kupujemy puszkę farby jej zużycie do końca nie jest wcale takie łatwe. Nawet jeśli zakupimy małą puszkę nie zawsze uda się ją do końca zużyć. Aby farba się nie zmarnowała można w odpowiedni sposób ją zabezpieczyć lub dać komuś znajomemu, który również planuje remont lub jakąś renowację.

Jak utylizować niepotrzebne farby?

utylizacja farbZawsze kupując farbę musimy się liczyć z tym że jakaś jej część może zostać niewykorzystana. Problemu nie ma jeśli wiemy, że farba jeszcze się nam przyda i wykorzystamy ją do innych celów. Jednak gdy wiemy że nie będziemy już korzystać z farby nie wiemy co można z nią zrobić. Puszka z farbą nie może trafić do pojemnika na śmieci, gdyż jest odpadem szkodliwym. Co zatem można zrobić? Farbę której nie będziemy już potrzebować można zaproponować komuś znajomemu. Może akurat będzie jej potrzebował. Można też dać post na portalu społecznościowym na jakiejś większej grupie. Może ktoś szuka właśnie takiej ilości farby. Najlepiej znaleźć grupę zajmującą się majsterkowaniem i renowacją starych przedmiotów. Jeśli wiemy że farba przyda nam się za jakiś czas należy odpowiednio ją zabezpieczyć i przechowywać tak aby się nie zepsuła. Jednak jeśli chcemy farbę wyrzucić warto wiedzieć gdzie to zrobić, utylizacja farb szczególnie tych starych i źle przechowywanych nie może polegać na wylaniu zawartości do zlewu czy kanalizacji. Farby z lateksem możemy wylać na tacę z wirami lub kruszywem i wysuszyć. Tak ususzoną farbę można wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Farby olejne i akrylowe wymagają specjalnych procedur utylizacji. Trzeba zawieść je do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli farb jest więcej należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w utylizacji takich substancji.

Utylizacja przeprowadzona zgodnie z prawem, pozwala na ochronę środowiska. Dzięki temu nasza przyroda jest chroniona przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w farbach. Jeśli nie wiemy co zrobić z odpadem warto zadzwonić do urzędu gminy lub miasta. Tam pracownik udziel nam informacji gdzie i w jaki sposób można zutylizować odpady.

Gdzie wyrzucić stare farby?
Przewiń na górę