info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Geodeci i ich codzienna praca

Osoba, która robi pomiary jest i zawsze była nazywana geodetą. Stosowało się również określenie miernik. Jest to osoba, która ma wykształcenie, dzięki któremu potrafi profesjonalnie wymierzyć grunt, czy jakąś powierzchnię pod budowę czy rozszerzenie budowy. Obecnie jest to bardzo popularny zawód.

Jak wygląda praca geodety na codzień?

geodetaJak już zapewne wiemy, niektórzy pewnie nie raz już z jego pomocy korzystali w różnych warunkach i z różnych powodów. Tak, geodeta to osoba dzięki, której możemy rozpocząć nasza budowę. Z ich usług korzystają firmy budowlane, a bez nich w sumie nie mogliby zacząć jakiejkolwiek budowy. Ponieważ, aby coś zacząć budować muszą być konkretne wymiary i projekty, dzięki którym wiemy czy na danym obszarze możemy wybudować interesujący nas budynek. Niekiedy są potrzebne wielkie zmiany w projekcie jaki przedsiębiorca sobie zaplanował, bo po pomiarach okazuje się ze nie będzie tam możliwości zrobienia na przykład parkingu czy doprowadzenia jakiejś kanalizacji. Dlatego właśnie mając plany geodeci muszą zmierzyć czy taka inwestycja nie będzie wchodziła na inne użytkowe tereny, które są w kolejce wykupienia. Pomiary są co do centymetra, żeby nie było konfliktów między sąsiadami w przyszłości. Geodeci posiadają specjalne urządzenia, dzięki którym wymierzają interesujący nas teren. Warto nawet przed zakupem działki wynająć geodetę, który zmierzy mam działki i będziemy spokojnie mogli zacząć swoją budowę. Po wykonaniu pomiarów dostajemy od nich cała mapę terenu i wszelkie wyliczenia na niej. Jest ona potrzebna do rozpoczęcia budowy, ale też i potem będzie jeśli będziemy chcieli jakieś dofinansowania czy odszkodowania.

Także przy zakupie działki zawsze po pierwsze powinniśmy znaleźć odpowiednią firmę geodezyjną, która wyliczy nam naszą działkę. Zatwierdzi możliwość budowy naszego wymarzonego domu z ogrodem czy też tylko domu z garażem. Firm zajmujących się tą dziedziną jest bardzo wiele nawet w internecie. Z resztą bez ich wytycznych i wyliczeń nasza budowa nie może się zacząć.

Geodeci i ich codzienna praca
Przewiń na górę