Czym jest transformator doskonale wie każdy elektryk i inżynier związany z tematem zasilania elektrycznego. Konieczność zmiany parametrów prądu elektrycznego dzisiaj jest pewnym standardem i koniecznością. Przyczynia się bowiem do bardziej wydajnej pracy wielu urządzeń elektronicznych oraz w znaczny sposób ogranicza zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Automatyczne transformatory w elektroenergetyce
Transformatory najczęściej zmieniają napięcie z wysokiej wartości – nawet 230 V – do stosunkowo niskiej, rzędu 12 lub 24 V. Takie przełożenie wymaga od inżynierów zaprojektowania podwójnego uzwojenia tych elementów. Z racji tego, że uzwojenie wykonywane jest z wysokogatunkowej miedzi, jego wykonanie jest bardzo drogie. Dlatego, żeby ograniczyć koszty produkcji wytwarzane są autotransformatory. Urządzenia te są stosunkowo prostsze w budowie i co za tym idzie także tańsze. Zamiast podwójnego uzwojenia stosuje się tam tylko jedno. Wiele osób zastanawia się jak to możliwe. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć zgłębiając temat zastosowania transformatorów działających automatycznie. Wykorzystuje się je wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu stosunkowo niewielkiego przełożenia napięcia, np. z 230 kV jedynie na 110 kV. Ograniczamy wtedy parametry prądu jedynie o 50 procent, a nie jak w przypadku klasycznego transformatora o niemal 90.
Oczywiście wcale to nie oznacza, że produkcja automatycznych zmienników parametrów prądu elektrycznego przebiega w mniej specjalistycznych przedsiębiorstwach. Urządzenia tego typu także powinny przechodzić bardzo dużą weryfikację jakości wykonania każdego elementu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niepoprawne działanie transformatorów może prowadzić do powstania poważnych awarii podzespołów, z których są wykonane układy elektroniczne.