info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Obróbka drewna na opał– co należy mieć

Drewna zwłaszcza w górach jest bardzo popularnym materiałem opałowym, jednak jego obrabianie nie jest wcale takie proste jak by się przeciętniej osobie mogło wydawać. Dlatego zamierzając wykorzystywać drewno jako opał warto wyposażyć się w odpowiednie przyrządy, które ułatwia nam ten proces.

Narzędzia do obróbki drewna

piły trakoweTo co nam będzie potrzebne do obróbki drzewa zależy od tego w jakiej formie trafia do nas. Jeżeli zaczynamy od tak zwanego stanu surowego czyli pełnego dnia drzewa, to jeśli musimy je ścinać logicznym jest że potrzebne jest będą nam takie rozwiązania jak siekiera czy piła, sporadycznie pojazdy ciężkie, jeśli konieczne jest usunięcie drzewa z korzeniami. Zasadniczo z taka sytuacja rzadko będziemy mieć do czynienia, ponieważ wycinka drzew na własną rękę jest nielegalna. Co za tym idzie zwykle drewno które otrzymuje i które musimy sami dalej obrobić, jest już w postaci bali. Oczywiście jeśli mamy drewno w takiej postaci przerobić na opał, to nie trzeba za wiele z nim robić, mówić prościej wystarczy je odpowiednio porąbać. Warto jednak mieć świadomości tego, że rąbanie takie drzewa to ogromny wysiłek fizyczne, jak i sama czynności powoduje dość wiele wypadków, dlatego warto skorzystać z rozwiązań technicznych do cięcia drewna na mniejszej części wykorzystywane dalej jako opał można wykorzystać takie maszyny jak: piły trakowe, piły czy piły tarczowe stołowe. Rozwiązania te zdecydowanie ułatwią obróbkę drewna a dodatkowo zmniejsza ryzyko wypadku. Należy jednak zaznaczyć, że w tego typu sprzęt należy się zaopatrywać, jeśli z obróbka drewna opałowego mamy styczność na stale, a nie okazjonalnie, wówczas taka inwestycja zwyczajnie jest nieopłacalna.

Narzędzi i maszyn wykorzystywanych do obróbki drewna opałowego jest tak naprawdę dostępnych bardzo wiele i to tych bardzo prostych jak i zaawansowanych. To czego bezpośrednio potrzebujemy zależy od tego jak duże ilości drewna obrabiamy i jak często ma to miejsce.

Obróbka drewna na opał– co należy mieć
Przewiń na górę