info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Ocena zapotrzebowania budynku na energię pierwotną i końcową

Certyfikat energetyczny nazywany jest inaczej świadectwem energetycznym lub też świadectwem charakterystyki energetycznej. Jest to specjalny dokument, który ocenia zużycie energii przez konkretny budynek.

Świadectwa charakterystyki energetycznej, czyli dokumenty oceniające zużycie energii

certyfikaty energetyczne krakówBardziej szczegółowo można stwierdzić, że certyfikat energetyczny to dokument, który mówi o zapotrzebowaniu budynku na energię pierwotną i energię końcową. Energia pierwotna w skrócie nazywana jest EP, a energia końcowa EK. Energia zużywana jest na różne potrzeby w budynku. Jest to na pewno ogrzewanie pomieszczeń, ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Poza tym energię wykorzystuje się do wentylacji i klimatyzacji, energii elektrycznej związanej z pomocniczymi urządzeniami. Dokument mówi też o zapotrzebowaniu w zakresie energii elektrycznej na oświetlenie – chodzi tu głównie o budynki gospodarcze, użyteczności publicznej i budynki przemysłowe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na certyfikaty energetyczne kraków, by wiedzieć, z jakimi kosztami trzeba się liczyć w konkretnym przypadku. Świadectwo energetyczne ma różne cele. Po pierwsze jest to ocena jakości użytkowej, ale również wartości rynkowej danego budynku, a nawet samego lokalu. Certyfikat ma za zadanie określić cechę jakości energetycznej konkretnego budynku. Tu również możliwe jest określanie jakości energetycznej części budynku, konkretnych lokali mieszkalnych.

Są to informacje ważne nie tylko dla właścicieli takich lokali, mieszkańców, najemców, ale też nowych nabywców. Certyfikaty energetyczne wyznaczają także trendy, jeśli chodzi o projektowanie nowoczesnych budynków, które mają być energooszczędne. Ważne jest to, by zmodernizować stare budynku. Chodzi przede wszystkim o termomodernizację i sprawienie, by stare budynki były bardziej oszczędne niż dotychczas.

Ocena zapotrzebowania budynku na energię pierwotną i końcową
Przewiń na górę