info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Ochronka zabytków a sprzedaż dworków

dworek

W Polsce jest ogólny problem ochrony zabytków. Widzimy wiele pięknych dzieł, które niestety popadają w ruinę. Najczęściej tak się dzieje z architekturą.

Dworki na sprzedaż nie wszystkie wystawione

dworekZarówno tą drewnianą, jak i murowaną. Niestety nie wszystkie zabytki architektury są wpisane do rejestru, a tym samym nie otrzymują odpowiedniego dofinansowywania. Ludzie porzucają z czasem takie miejsca i stają się one już tylko wspomnieniem. Często możemy zobaczyć też jakiś zamek na sprzedaż. Trzeba pamiętać, że dbanie o taki zabytek to bardzo kosztowna inwestycja i czasem nawet państwo sobie z nią nie radzi. Nie ma się więc co dziwić, że wystawia czasem pałac na sprzedaż, by prywatni inwestorzy mogli dać mu drugie życie. Taka jest rewaloryzacja. Nie można wszystkiego pozostawić tylko dla zwiedzających.
Z roku na rok Polacy coraz rzadziej odwiedzają galerie i muzea. Nie możemy wiec czekać aż coś się w w tej kwestii zmieni. O wiele lepiej będzie gdy jakiś inwestor zagospodaruje takie pałace na sprzedaż. Być może zrobi tam galerię handlową bądź bibliotekę, jak teraz często się zdarza. Problem z ochroną tego typu obiektów narasta i tak naprawdę nie do końca wiemy jak sobie z tym radzić. W końcu wszystkie tanie dworki na sprzedaż nie mogą zostać wystawione.
Ale jeśli nie ma z czego utrzymać danego zabytku, to dworek na sprzedaż pójść musi. Jest wiele kwestii, które pozostają bez odpowiedzi. Tak naprawdę bardzo trudno jest wszystko utrzymać, gdy ludzie wcale w tym nie pomagają. Odwiedzamy wielkie muzea, a te malutkie upadają. Często są też łączone i tracą swój pierwotny sens. Architektura radzi sobie dużo lepiej niż malarstwo, ale wciąż źle. Być może kiedyś coś się w tej kwestii zmieni.

Na razie życie zabytków architektonicznych stoi pod znakiem zapytania. My powinniśmy nie dać im odejść w zapomnienie.

Ochronka zabytków a sprzedaż dworków
Przewiń na górę