Osoby, które zastanawiają się nad budową przydomowej oczyszczalni, na pewno powinny wiedzieć, jakie czynności muszą być regularnie przeprowadzane, by oczyszczanie rzeczywiście było skuteczne. Tak samo jak w przypadku szamb plastikowych oraz betonowych oczyszczalnię przydomową należy oczyszczać.
Czyszczenie z osadu raz na 9 miesięcy
Chodzi o to, że w oczyszczalni też gromadzi się osad, szlam i inne zanieczyszczenia, które po prostu zostają w zbiornikach. Oczyszczanie jednak nie następuje tak często jak w przypadku szamba. Wiadomo, że będzie to zależeć w dużej mierze od tego, ile domowników mieszka w budynku. Im więcej osób generuje nieczystości bytowe, tym częściej będzie zachodzić konieczność oczyszczania. Standardowo jednak oczyszczanie komór należy przeprowadzać raz na 9 miesięcy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zważywszy na to, że szamba trzeba pompować o wiele częściej, a jedno wypompowanie nieczystości i ich wywóz kosztować może od 80 do 150 zł (zależnie od pojemności, liczby szamba na posesji). Taka przydomowa oczyszczalnia – Poznań jest więc pod tym względem lepszym rozwiązaniem, a przede wszystkim wygodniejszym. Zazwyczaj raz w ciągu roku trzeba oczyścić komory z nagromadzonego osadu, by oczyszczalnia nadal działała bez zarzutu. Osad gromadzony jest tylko w pierwszej komorze oczyszczalni biologicznej. Jego usunięcie zapewniać będzie wydajną pracę całej oczyszczalni. Jak widać, oczyszczalnia ścieków jest praktycznie samowystarczalna.
Komory pracują niezależnie od temperatury na zewnątrz i ilości nagromadzonych nieczystości. Oczyszczalnia biologiczna działa po prostu przez cały czas. Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie nowoczesne i ekologiczne technologie. Na pewno warto zainwestować w oczyszczalnię, która będzie pracować przez wiele lat.