Jeśli potrzebujemy oprawić dokumenty, scalić je w jeden mamy obecnie mamy wiele możliwości. Najprostszym sposobem jest użycie zszywacza i spięcie dokumentów w rogu, jednak jest to sposób dość prymitywny i niezbyt elegancki. Tym sposobem zepniemy jednak tylko kilkustronicowe dokumenty, jeśli potrzebujemy scalić obszerniejsze dokumenty musimy sięgnąć po inne sposoby.
Okładka kanałowa – łatwo i czysto
Wśród metod oprawiania dokumentów znajdziemy kilka możliwości. Klasyczne bindowanie z plastikowym grzebieniem, bindowanie z metalowym grzebieniem, wsuwana listwa plastikowa lub metalowa listwa zaciskana. Zdecydowanie najbardziej elegancka jest twarda okładka kanałowa. Ten rodzaj oprawy specjalnie nadaje się do różnego rodzaju prac dyplomowych, licencjackich czy magisterskich. Także do scalania raportów i sprawozdań. Okładki twarde wykonane są z grubej tektury, wykończonej wysokojakościową okleiną o fakturze skóry bądź płótna. Okładki tego typu pozwalają na tłoczenie napisów na froncie, zazwyczaj złote lub srebrne litery są tłoczone przy udziale wysokiej temperatury. Okładki kanałowe dostępne są w różnych kolorach, zielonym, bordowym, granatowym czy czarnym. Pozwalają na scalenie dokumentów o objętości od kilkudziesięciu nawet do ponad trzystu kartek. Dotychczas tego typu oprawa była możliwa jedynie u introligatora. Teraz dzięki uproszczeniu techniki oprawy jest dostępna znacznie szerzej. Kartki wystarczy umieścić w odpowiedniej szerokości kanale i zacisnąć. Bez dziurkowania, bez klejenia, czysto i szybko.
Znaczne uproszczenie technologii oprawiania dokumentów pozwoliło na znaczne skrócenie czasu niezbędnego do wykonania zadania. Przy użyciu twardej okładki z metalowym kanałem oprawa jest gotowa w zasadzie w kilka minut, bez długotrwałego klejenia.