info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Pierwsza pomoc i leczenie jęczmienia, czyli choroby powiek

Gabinety okulistyczne są obecnie coraz bardziej wyspecjalizowane. Teraz okulista zajmuje się nie tylko stwierdzaniem podstawowym wad wzroku i przepisywaniem recept na okulary, ale również wieloma innymi schorzeniami, które dotyczą właśnie oczu.

Jęczmień, czyli choroba narządu wzroku związana z zakażeniem bakteryjnym

gabinet okulistycznyTakim schorzeniem jest z pewnością jęczmień. Z języka łacińskiego jęczmień nazywany jest również hordeolum. Jest to schorzenie narządu ochronnego oczu, czyli powiek. Dochodzi tutaj do ich ostrego zapalenia, które jak można się spodziewać, na pewno jest bolesne. Bardzo często dochodzi do objęcia tym schorzeniem mieszków włosowych rzęs. W związku z tym dochodzi tu do zaczopowania odpływu i nagromadzenia się ropy. Zakażeniu ulegają również gruczoły łojowe Zeissa, a następnie gruczoły potowe Molla, która również znajduje się w powiekach. Z pewnością gabinet okulistyczny to miejsce, w którym możemy liczyć na pierwszą pomoc w takich przypadkach. Wyżej opisany jęczmień jest jęczmieniem zewnętrznym, bo atakuje gruczoły znajdujące się po stronie zewnętrznej powiek. Jeśli zaatakuje gruczoły wewnętrzne powiek, czyli np. gruczoły tarczkowe Meiboma, to wtedy mówimy o jęczmieniu wewnętrznym. Ponad 90% przypadków jęczmienia to przypadku wywołane bakteriami, a dokładniej gronkowcami. Czynnikiem ryzyka jest na pewno zaburzenie czynności gruczołów tarczkowych, co zdarza się całkiem często.

Bardzo często jęczmień występuje u osób, które cierpią dodatkowo na cukrzycę, albo chorują na łojotokowe zapalenie skóry. Najlepiej zareagować jak najszybciej i udać się do gabinetu okulistycznego, bo tylko tam można uzyskać profesjonalną pomoc. Jako że jest to zakażenie bakteryjne, trzeba oczyścić narząd wzroku, a następnie zastosować krople i maści z antybiotykami, które będą w stanie zahamować rozwój bakterii.

Pierwsza pomoc i leczenie jęczmienia, czyli choroby powiek
Przewiń na górę