info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Podgrzewanie wody w domu

Jednym ze sposobów uzyskania ciepłej wody w domu jest wykorzystanie podgrzewacza. Urządzenie to może być montowane bezpośrednio przy punkcie poboru wody, obsługując jeden kran, lub też może obsługiwać wszystkie punkty poboru jednocześnie. Na co zwrócić uwagę kupując ogrzewacz do wody? Jaką moc urządzenia wybrać?

Ogrzewacz przepływowy – praktyczne porady

podgrzewacz wody przepływowyOpcji uzyskania ciepłej wody użytkowej w domu jest kilka. Jedna z nich to podgrzewacz wody przepływowy. Urządzenie to jest wygodne w użytkowaniu, niewielkich rozmiarów, zazwyczaj montowane jest bezpośrednio przy punkcie poboru wody (przy kranie lub pod nim). Można też zdecydować się na urządzenie obsługujące wszystkie punkty poboru wody w domu jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że wtedy moc podgrzewacza musi być odpowiednio większa. Jak działa podgrzewacz wody przepływowy? Zasada działania jest bardzo prosta, urządzenie uruchamia się w momencie odkręcenia ciepłej wody. Woda przepływająca przez urządzenie ogrzewana jest najczęściej za pomocą niewielkiej spiralnej grzałki. Jeśli planujemy zakup ogrzewacza obsługującego wszystkie krany w domu, należy umieścić go w miarę możliwości po środku w równej odległości od wszystkich punktów poboru. Pamiętajmy, że im dalej od kranu znajduje się urządzenie, tym dłużej będziemy czekać na ciepłą wodę. Zawsze w pierwszej kolejności z kranu popłynie wychłodzona woda znajdująca się w instalacji między ogrzewaczem a kranem właśnie. Jak dopasować moc urządzenia, aby zapewnić sobie komfort użytkowania? Średnie natężenie wody w umywalce, które pozwala na wygodne użytkowanie to 3 litry na minutę, co przekłada się na moc 5,7kW. W przypadku prysznica jest to 6 litrów na minutę i moc 11,5kW. Jeśli chcemy swobodnie korzystać z ciepłej wody w wannie, natężenie wody to ok. 10 litrów na minutę, co daje 19kW.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku podgrzewacza wieloczerpalnego jego moc powinna być sumą wszystkich punktów poboru. Inaczej w przypadku jednoczesnego odkręcenia kilku kranów nie będzie możliwe swobodne korzystanie z ciepłej wody. Kupując ogrzewacz do wody należy również zwrócić uwagę na ciśnienie wody panujące w naszej instalacji i do niego właśnie dopasować odpowiednie urządzenie.

Podgrzewanie wody w domu
Przewiń na górę