info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa fotowoltaiczne

Nie ma jednego konkretnego rodzaju paneli fotowoltaicznych. Obecnie wyróżnia się, aż 3 rodzaje systemów. Różnią się one od siebie budową ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne to pierwszy typ ogniw.

Ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne

systemy fotowoltaiczne cenaTe ogniwa mają kształt kołowy (płytki mają taki przekrój). Następnie przycina się je tak, by miały przekrój kwadratowy. Ogniwo tworzone jest przez kwadrat o wymiarach 0,1 na 0,1 m. Narożniki kwadratu muszą jedna zostać ścięte. Dzięki takiemu kształtowi ogniw fotowoltaicznych można je znacznie łatwiej umieścić w całym module panelu. Ogniwa monokrystaliczne nie są jednak często wybierane w Polsce, ponieważ są drogie. Ich cena wynika z wysokiej jakości materiału półprzewodnikowego. Moc panelu PV będzie zależeć przede wszystkim od gęstości strumienia promieniowania słonecznego. Ogniwa mają najczęściej ciemny kolor, ponieważ ciemne kolory bardziej przyciągają promienie słoneczne. Kolejnym rodzajem ogniw są ogniwa polikrystaliczne. Te ogniwa mają kolor niebieski. Tworzy się je w procesie odlewania. Można też zastosować technikę krzepnięcia kierunkowego lub wzrostu wstęgowego. W strukturze takich ogniw dochodzi do pionowego przepływu ładunku. Ogniwa polikrystaliczne są najczęściej wybieraną formą ogniw, dlatego że są nie tylko tanie, ale też charakteryzują się odpornością i dostępnością na rynku. Na pewno systemy fotowoltaiczne cena uzależniona jest od ilości potrzebnych paneli. Można też nabyć ogniwa amorficzne, które są koloru brązowego lub bordowego.

Tu sprawność pochłaniania promieniowania świetlnego jest znacznie wyższa niż w przypadku ogniwa monokrystalicznego. Uważa się, że są to panele najbardziej opłacalne. Niestety nie są to panele tanie. Firmy ciągle udoskonalają panele fotowoltaiczne, by były tanie i sprawne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa fotowoltaiczne
Przewiń na górę