Większość mieszkańców terenów miejskich nie zastanawia się nad tym, skąd w ich kranach bierze się woda. Zaopatrywanie się w wodę w miejscowych wodociągach to najwygodniejsze rozwiązanie, niestety nie wszędzie jest ono dostępne. Wraz z zakupem działki rekreacyjnej bądź z budową domu może okazać się, że zaczniemy rozkładać instalację wodną na czynniki pierwsze.
Pompa wody – rodzaje
Zaopatrując się w wodę do użytku domowego czerpaną z własnej studni będziemy zmuszeni do zakupu sprawnej i odpowiednio wydajnej pompki wody. Taka pompa przydaje się także w wielu innych sytuacjach. Będzie niezbędna jeśli posiadamy w ogrodzie basen, który trzeba czasem opróżnić. Podobnie jest z oczkiem wodnym, w którym niewielkiej mocy pompki wody służą do napowietrzania wody i wymuszenia jej obiegu. Inna pompa przyda się w sytuacji, kiedy ulewne deszcze zaleją nam piwnicę lub garaż i zajdzie konieczność szybkiego wypompowania wody. Rodzajów pomp do wody jest sporo, a każda z nich przeznaczona jest do określonych warunków. Pompy różnią się także wydajnością oraz wysokością podnoszenia słupa wody, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Najprostszy model pompy to pompa ręczna kolumienkowa lub motylkowa. Taka pompa pozwoli na podniesienie wody z głębokości do 7 metrów, a jej wydajność to około 20 litrów na minutę. Pompa kolumienkowa (popularna abisynka) może być ponadto atrakcyjną ozdobą ogrodu w stylu retro. Dużo bardziej wydajne są pompy elektryczne, wśród których wyróżniamy pompy nawierzchniowe, zatapialne, głębinowe i zestawy hydroforowe. Wybór konkretnego urządzenia jest ściśle powiązany z pełnioną przez niego funkcją.
Do prac ogrodowych, np. przy wykorzystywaniu deszczówki do podlewania roślin w zupełności wystarczy pompa nawierzchniowa. Jeśli natomiast szukamy pompy do wody ze studni, przyda się pompa zatapialna. W przypadku konieczności zasilania wodą ze studni domowej instalacji trzeba zainwestować w zestaw hydroforowy lub nawet w pompę głębinową.