Na każdej dużej budowie z łatwością można zauważyć elementy ze zbrojonego betonu. Charakterystyczne pręty wystające z konstrukcji sprawiają, że jest ona wytrzymała i nie ulega uszkodzeniom. Wykonuje się je ze specjalnego rodzaju stali, której właściwości uzyskuje się podczas procesu walcowania. Jest nie tylko twarda, ale też bardzo odporna, sprawdza się więc bardzo dobrze w przemyśle budowlanym.
Właściwości stali z żebrowaniem
Do użytku na budowach dopuszcza się jedynie materiały spełniające bardzo restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Również stal żebrowana im podlega. Produkuje się ją z odpornych stopów, jednak to proces walcowania jest najważniejszy. Nie tylko uzyskuje ona podczas niego swoje charakterystyczne żłobienia, ale też wyjątkowe właściwości. Na jej powierzchni tworzy się bowiem warstwa martenzytu. Jest to niezwykle twardy materiał, dlatego też pręty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale tez na powstawanie mikropęknięć. Jednocześnie, stal musi być odpowiednio elastyczna, aby poprawnie przenosić wszelkie naprężenia powstałe w konstrukcjach. Stal taka jest też odporna na działanie ognia. Dlatego żelbet jest głównym materiałem konstrukcyjnym zwłaszcza w budynkach publicznych, których pożar i zawalenie mogłyby doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia wielu osób. Producenci zapewniają poza tym, że stal żebrowaną można spawać, co nie wpływa na jej trwałość jako materiału budowlanego.
Zbrojenia ze stali żebrowanej to jeden z najczęstszych widoków na wszystkich placach budowy. Materiał ten jest bardzo odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie ognia. Jednocześnie zachowuje on elastyczność, dzięki której może neutralizować naprężenia w konstrukcji, można go także spawać. Wszystko to sprawia, że jest bardzo dobrym i chętnie wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym.