Praca z ludźmi jest uważana za jedną z najcięższych, gdyż każdy jest inny i może mieć gorszy lub lepszy dzień. Żeby pracować jako opiekun, trzeba się wykazywać dużym poziomem empatii oraz posiadać przynajmniej minimalne doświadczenie.
Czym się zajmuje asystent osoby starszej?
Starość bywa nieprzewidywalna i ciężko się na nią przygotować. Jedni ludzie do końca życia są sprawi i mogą samodzielnie funkcjonować, a inny potrzebują stałej opieki ze względu na swój stan fizyczny. Wielu seniorów korzysta z usług doświadczonych opiekunów i jest to dla nich doskonałe rozwiązanie, bo mogą liczyć na pomoc oświadczonej osoby. Odpowiedzialna asystentka osoby starszej zajmuje się przede wszystkim podstawowymi czynnościami, jakie wykonuje każdy człowiek. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego, asystent pomaga albo wykonuje je za osobę starszą. Najczęściej odpowiada za pomoc w ubieraniu, jedzeniu, podawaniu leków, czy organizuje czas wolny starszej osobie. W niektórych przypadkach, opieka wymaga obecności przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i wtedy asystent musi mieć zakwaterowanie w miejscu zamieszkania podopiecznego. Jeżeli jest on samodzielny i wymaga jedynie pomocy lub po prostu towarzystwa, bo czuje się samotny, to asystent przychodzi do takiej osoby na kilka godzin dziennie. Praca w charakterze asystenta osoby starszej jest dostępna nie tylko u nas w kraju, ale również zagranicą. U naszego zachodniego sąsiada, asystentki osób starszych są bardzo cenione i uważane za pracowite.
Żeby zostać asystentem osoby starszej, trzeba skończyć odpowiednie studia lub specjalny kurs. Ważne są też wewnętrzne predyspozycje, takie jak empatia czy chęć niesienia pomocy słabszym jednostkom. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie i wymaga zaangażowania.