Usuwanie nadmiaru żelaza z wody

Żelazo jest niezwykle ważnym dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastkiem. Jego niedobory prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, np. anemii. Chociaż zdecydowanie częściej mamy do czynienia ze zbyt mała ilością tego pierwiastka  organizmie, to jednak zdarzają się również przypadki nadmiaru żelaza. Co ciekawe, za taki stan rzeczy może odpowiadać woda pitna.

Jak usunąć żelazo z wody?

odżelazianie wodyBrunatna, sprawiająca wrażenie brudnej woda, metaliczny posmak podczas jej spożycia, a także żółte ślady na kranach, kafelkach lub w zlewie, może świadczyć o zbyt dużej zawartości żelaza. Taki płyn nie nadaje się do picia z kilku względów- przede wszystkim jednak dlatego, że może prowadzić do wzrostu stężenia żelaza w narządach i tkankach. Jest to stan równie niebezpieczny, co niedobory tego minerału. Ponadto brzydko wyglądająca woda, może pozostawiać ślady na przedmiotach codziennego użytku, powodować zżółknienie ubrań po praniu, tworzyć trudne do usunięcia zacieki. W takiej sytuacji konieczne może okazać się odżelazianie wody. Do tego celu służy specjalne urządzenie, które można zakupić do użytku domowego. Poprzez zastosowanie specjalnych filtrów, a także przekształcenie rozpuszczalnych związków siarki do postaci nierozpuszczalnej, uzdatnia wodę do codziennego użytku. Samo odżelazianie wody nie jest skomplikowane, odbywa się w sposób szybki i sprawny. Jest polecane wszędzie tam, gdzie woda posiada nadmierną ilość minerałów.

Chociaż żelazo jest nam niezbędne do życia, to jednak jego nadmiar jest bezdyskusyjnie szkodliwy. Zdarza się, że woda pochodząca z wodociągów, znacznie przekracza normy zawartości żelaza. Świadczyć o tym może chociażby żółtawy kolor i metaliczny posmak wody. Warto wówczas przeprowadzić odżelazianie wody, aby zmiękczyć ją i usunąć nadmiarowe związki.

Usuwanie nadmiaru żelaza z wody
Przewiń na górę