info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

W czym LEDy są lepsze od innych żarówek?

Pewnie i wy nieraz staliście przed trudnym wyborem, jakim jest zdecydowanie się na rodzaj żarówki. Wybrać energooszczędną, wolframową czy LEDową? Widząc ceny żarówek LEDowch można zwątpić, nawet gdy już podjęliśmy decyzję o zamontowaniu tego typu oświetlenia.

Rodzaje żarówek LEDowych i innych

żarnik ledKażda żarówka ma z pozoru podobną konstrukcję. Lecz tak naprawdę to nie istnieje żarówka LED, lecz są tylko lampy LED. Nie ma czegoś takiego jak żarnik LED w lampie wykorzystującej diody. Zalicza się je bowiem do półprzewodnikowych źródeł światła. Żarniki występują natomiast w żarówkach tradycyjnych, wolframowych, jak również w halogenowych i energooszczędnych. Można jednak spotkać się z lampami LED wyglądającymi, jakby posiadały żarnik. Są to jednak tylko sprytnie zamontowane diody. Zaletą tradycyjnych żarówek żarowych jest przede wszystkim cena. Kosztują ledwie parę złotych i teoretycznie są przeznaczone tylko do specjalnych zastosowań (choć można je kupić w niemal dowolnym markecie). Ich jeszcze jedną zaletą jest dobra barwa światła. Wady to natomiast bardzo niska wydajność (około 5%, reszta idzie na wytwarzanie ciepła) i trwałość (bardzo łatwo się przepalają). Odmianą zwykłych żarówek są halogeny. Są nieco droższe, ale za też trwalsze i bardziej wydajne (choć tu też nie można oczekiwać cudów). Często montuje się je w kuchniach i łazienkach. Kolejnym typem są żarówki energooszczędne. Ich wadą jest powolne zwiększanie efektywności świetlnej. Zaletami zaś niezła wydajność i trwałość. Kosztują już jednak po kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. No i LEDy. Można powiedzieć, że dobra lampa LED jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o właściwości. Jest trwała, ma przyjemne światło i jest bardzo wydajna (nawet 10 razy bardziej niż żarówka tradycyjna). Jest też jednak najdroższa.

Gdybyśmy brali pod uwagę tylko stosunek ceny do jakości, to najbardziej opłacalny jest zakup żarówek żarowych, bądź lamp LEDowych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę inne parametry (np. ekologiczność, efekty estetyczne), to dobre lampy LED wygrywają bezkonkurencyjnie.

 

W czym LEDy są lepsze od innych żarówek?
Przewiń na górę