info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Wpływ elektryczności na przemysł

 

W dwudziestym pierwszym wieku ludzie nie wyobrażają sobie życia bez prądu. Elektryczność jest stale obecna w nowoczesnym świecie, a już krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu rosną do miary tragedii. Społeczeństwo jest uzależnieni od prądu, chociaż tylko niewielki odsetek populacji tak naprawdę wie czym właściwe jest prąd. 

Jaki silnik wykorzystuje elektryczność

silniki elektryczneOgólnie można powiedzieć, że prąd jest ruchem cząstek, które są obdarzone ładunkiem. Niezależnie od prawdziwego kierunku cząstek umownie przyjmuję się kierunek przez opisanie cząstek dodatnich. W przewodnikach płynie od potencjału wyższego do niższego, w obwodzie zamkniętym potrzebuje źródła. Prąd elektryczny nadaje energię innemu urządzeniu, które wykonuje prace. Dlatego na przykład lodówka działa po podłączeniu do gniazdka. Energia elektryczna może też być zmieniana na inną formę energii. Tak działają silniki elektryczne, zmieniają energię elektryczną na energię mechaniczną. Takie silniki mają wiele zastosowań. Ze względu na możliwość pracy chwilowej, przerywanej, a także w dłuższym okresie wykorzystywane są w urządzeniach, z których korzystamy w jakiś odstępach czasu i nie muszą być uruchomione nieustannie. Do takich urządzeń należą między inni pralki, ekspresy do kawy, elektryczne szczoteczki do zębów, skutery i samochody elektryczne, a nawet od niedawna łodzie.

Prąd jest zdecydowanie jednym z największych wynalazków ludzkości. Poprawił komfort ludzkiego życia niewyobrażalny sposób. To wynalezienie prądu przyśpieszyło rozwój cywilizacyjny. Bez energii elektrycznej nie było by tak prowizorycznych rzeczy jak tostera, telefonu komórkowy, czy suszarki do włosów, ale także aparatury szpitalnej podtrzymującego ludzkie życie, czy rakiety, która poleciała na księżyc. 

 

Wpływ elektryczności na przemysł
Przewiń na górę