info@portalprawa.com.pl        +48 - 999 - 222 - 555

Wyłączniki wodoodporne w instalacjach elektrycznych

Prąd elektryczny to bardzo niebezpieczne zjawisko fizyczne. Używany niewłaściwie lub w sposób mało bezpieczny może prowadzić do poważnych podrażnień lub nawet utraty życia, dlatego ważne jest aby używać w instalacjach elektrycznych tylko odpowiednich przeznaczonych do tego elementów.

Stosowanie wyłączników wodoodpornych w instalacjach prądu zmiennego

Wyłącznik wodoodpornyPrzy zakładaniu instalacji należy szczególną uwagę przykładać do wyboru sprzętu w pomieszczeniach w których następują niekorzystne warunki. Przykładem jest instalacja elektryczna w łazienkach, gdzie może wystąpić duże zawilgocenie oraz na podwórku, gdzie nasza instalacja będzie narażona na opady deszczu. Szczególnie istotne jest dobre zabezpieczenie wyłączników prądowych, z którymi mamy bezpośredni kontakt podczas wyłączania prądu. Narażenie na wilgoć sprawia, że prąd może nas porazić z jeszcze większą siła dlatego należy użyć elementów odpornych na wodę. Wyłącznik wodoodporny posiada specjalną, szczelną konstrukcje, dzięki czemu nie dojdzie do przeskoku iskry elektrycznej poprzez wodę na nasze dłonie i nie ulegniemy porażeniu prądem. Obudowa jest z reguły wykonana ze szczelnych materiałów, przez które nie przechodzi prąd. Powoduje to, że nie mamy żadnego kontaktu z ładunkiem elektrycznym i w momencie dotknięcia włącznika nie ma możliwości abyśmy się porazili. Specjaliści polecają takie rozwiązanie, a w niektórych przypadkach jest ono konieczne ze względu na normy instalacji elektrycznych. To jest właśnie jeden z powodów, dla których lepiej, abyśmy takie instalacje zostawiali fachowcom, gdyż tylko oni znają normy i wiedzą co gdzie można użyć. Amatorskie instalacje powinniśmy sobie odpuścić ze względu na nasze życie.

Prąd zabił już miliony ludzi, dlatego nie dopuśćmy, aby zrobił to także z nami. Są odpowiednie technologie, które nas zabezpieczają, dlatego nie zastanawiajmy się czy ich zastosować, tylko róbmy to. Rozważanie na temat kosztów jest w tym przypadku sprowadzeniem do rozważań nad ceną naszego życia.

Wyłączniki wodoodporne w instalacjach elektrycznych
Przewiń na górę