Stosunkowo nowy wynalazek – zamki błyskawiczne – okazał się tak niesamowicie funkcjonalny, że w tej chwili nie jesteśmy już sobie w stanie wyobrazić świata bez tego drobiazgu. Trudno byłoby współczesnemu człowiekowi wrócić np. do walizek zamykanych na specjalne haczyki. Łatwość zamykania i zapinania różnych rzeczy dzięki temu zamkowi stała się absolutnie niezastąpiona.
Produkcja zamków błyskawicznych w Polsce
Ponieważ zamki błyskawiczne znajdują obecnie zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia, muszą być dostosowywane do bardzo wielu zróżnicowanych potrzeb i wymagań. Każdy producent zamków błyskawicznych musi dokonać wyboru w zakresie wykorzystywanych do produkcji materiałów, a także tego, jakiemu docelowemu odbiorcy będzie chciał swój produkt sprzedawać. Zamki pasmanteryjne, wykorzystywane powszechnie w krawiectwie, dzielą się na plastikowe i metalowe. Oba typy mają swoje zalety, na wielu polach mogą się zastępować, bo ich funkcjonalność jest praktycznie identyczna. Różnią się jednak nieco technologią produkcji, a dla końcowego użytkownika najistotniejsza jest różnica w cenie. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że zamki plastikowe mogą mieć różne kolory nie tylko części z tkaniny, ale także samych ząbków zamka. To, że cały zamek jest kolorowy, może być ważne np. przy szyciu ubranek dla dzieci albo w nowoczesnych, futurystycznych projektach odzieży czy dodatków.
Oczywiście kwestia materiałów nie ogranicza się do różnic wizualnych. Zamki o specjalistycznym przeznaczeniu muszą spełniać określone normy np. wytrzymałościowe. W takich typach zapięć lepiej sprawdzają się zamki metalowe, wykorzystuje się też inne rodzaje tkanin (wodoodporne, nie ulegające rozdarciom itp.). Często istotnym parametrem jest też wielkość zamka, który musi zmieścić się w konkretnym miejscu produktu.